14 Aralık 2023
Uydu

Türksat Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Demirel, Dünyada uydu sistemine dahil olmayan 3 milyardan fazla insan olduğunu söyleyerek bu nüfusun uydu sistemlerine entegrasyonunda Türk firmalarının başat rol oynayabileceğine söyledi.

 

Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) tarafından Uluslararası Yakın Yörünge (LEO), Küp Uydu ve Küçük Uydu Konferansı ve Semineri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Konferans Salonu’nda düzenlendi. BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek’in katılımıyla başlayan Seminer’de Türksat Uydu Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Demirel, yaptığı konuşmada son 2 yılda uzaya gönderilen 6 binin üzerindeki uydunun büyük bölümünün yakın yörüngede hizmet verdiğini anlattı. Uydu üretimi, fırlatma hizmetleri ve uydular üzerinden sunulan servisler başta olmak üzere tüm sektörün değişimle karşı karşıya olduğunu ifade eden Demirel, uydu üretim altyapısının, "küçük, düşük maliyetli ve seri üretim" mantığıyla çeşitlenmesi gerektiğini vurguladı. Dünyada uydu sistemine dahil olmayan, bağlantısı bulunmayan 3 milyardan fazla insan olduğuna dikkat çeken Demirel, “Bu kapsamda politik gelişmeler ve ülkemiz pozisyonu çerçevesinde Çin, Afrika, Rusya ve Hindistan'da yaşayan bu nüfusun uydu sistemlerine entegrasyonunda Türkiye'nin ve Türk firmalarının başat rol oynayabileceği görülüyor." diye konuştu.

 

-“Uzayda Birlik Şart”

 

Demirel, sektördeki hızlı büyüme nedeniyle müsait fırlatıcı bulmak ve fırlatma planlaması yapmanın giderek zorlaştığını dile getirerek, yerli itki ve fırlatma sistemlerinin geliştirilmesinin önemine dikkati çekti. Çalıştay sonucunda sektörde önemli bir birlikteliğe ihtiyaç bulunduğunun altını çizen Demirel, “Geçiğimiz aylarda bilindiği gibi Türksat Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı’nı düzenlemiştik. İki gün süren Çalıştayda sektörün önde gelen 65 ismi konuşmacı olarak yer alırken, 29 firma ve kurum stantla kurdu. 171 firma ve kurumun katıldığı Çalıştayı, bin 500’ün üzerinde de kişi ziyaret etti. Ülkemizin uydu sektöründe yaya kalmaması için bir bizlerin birlikte çalışması şart. Birlik olamazsak geçmişte kalırız, yok oluruz.” ifadelerini kullandı.

 

Uzay ve özellikle yakın yörünge alanında çalışma yürüten birçok uluslararası temsilci ve sektör paydaşının katıldığı etkinlikte konuyla yakından ilgilenen uzman isimler, 25’e yakın sunum yaptı.