02 Ekim 2023
Uydu

Türksat, 71 ülkede 407 üyesiyle dünyanın önde gelen uzay savunma kuruluşlarından Uluslararası Uzay Federasyonu (IAF) tarafından organize edilen 74. Uluslararası Uzay Kongresi'ne (IAC 2023) katıldı.

Dünyanın önde gelen uzay ajansları, uzay ve uydu şirketleri, araştırma kurumları, dernekler, enstitüler ve müzeler dahil olmak üzere 71 ülkede 407 üyesiyle dünyanın önde gelen uzay savunma kuruluşlarından biri olan Uluslararası Uzay Federasyonu’nun 74’üncüsünü düzenlediği Uluslararası Astronomi Kongresi (IAC 2023) Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başladı. 2-6 Ekim tarihlerinde ziyaretçileri kabul edecek olan ve tüm küresel uzay aktörlerinin bir araya geldiği organizasyona Türksat, 114 numaralı stant ile katıldı.

Dünyanın uzay endüstrisi liderleri ve uzay ajanslar yoğun ilgi gösterdiği ve açılışını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yaptığı Kongre’nin açılış törenine Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat Uydu Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Demirel, yöneticilerimiz ve uzmanlar katıldı. Üst düzey konuşmacı ve konukların yer aldığı organizasyonda Türksat’ın 5 aktif uydusunun yanı sıra gelecek yıl hizmete alınacak milli haberleşme uydusu Türksat 6A ile ortaya çıkacak kapasite arzına ilişkin ticari görüşmeler de gerçekleştirilecek. Organizasyonda, Türksat’ın uydu üretimi konusunda danışmanlık hizmetlerinin yarı sıra Ar-Ge ürünleri ile yerli uydu antenleri PeycON ailesiyle ilgili de görüşmelerin yapılması planlanıyor.

Türksat standının yoğun ilgi gördüğü IAC 2023’te, Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır, Türksat standını ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Dr. Ali Taha Koç ve Genel Müdürümüz Sayın Hasan Hüseyin Ertok ile görüştü. Ayrıca BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da Türksat standında Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Sayın Dr. Koç ve Genel Müdürümüz Sayın Ertok’u ziyaret ederek başarılar diledi.