08 Ocak 2024
Uydu


Dünya Yörüngesinde Bin 96 Kez Tur Attı

Uzaya gönderilmesinin üçüncü yıldönümünde de Türksat 5A, yayıncılık ve haberleşme alanında hizmet vermeye devam ediyor. Türksat 5A, Türkiye'yi yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıdı, televizyon yayın ve haberleşme hizmetlerinde kapsamasını artırdı.

2017’de imzalanan sözleşme sonrası AIRBUS’ın Fransa’daki tesislerinde üretimi tamamlanan ve 8 Ocak 2021 tarihinde SPACE X firmasının ABD-Florida’da bulunan Cape Canaveral’daki fırlatma merkezinden uzaya gönderilen TÜRKSAT 5A, Türkiye’nin ilk 5’inci nesil uydusu oldu. Fırlatma kütlesi yaklaşık 3 bin 500 kilogram olan Türksat 5A, hizmete girdiği ilk günden bu yana yer sabit (Jeosenkron) haberleşme uydusu olarak; 3 yıllık yolculuğu boyunca, bin 96 kez dünya yörüngesinde tur attı.

-Türkiye’nin Frekans ve Yörünge Hakları Güvence Altında
TV yayıncılığı ve veri haberleşme hizmetleri olmak üzere geniş bir kapsama alanında uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayan Türksat 5A’nın kullandığı elektrikli itki sistemi ile uydu ömrü de 35 yılın üzerine çıktı. Bu sayede Türksat 5A, 31 derece Doğu yörüngesindeki Türkiye’nin frekans ve yörünge haklarını da 2056 yılına kadar güvence altına almış oldu. Ayrıca yeni nesil 'elektrikli itki sistemi' kullanılması sayesinde uydu üzerinde bulunması gereken yakıt miktarı azalırken, azalan bu kütle yerine ihtiyaç duyulan diğer ekipmanların uyduya konulması ile uydu kapasitesi de önemli oranda arttı.

-Türksat'ın MENA’daki Gücü Perçinledi
Türksat 5A, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesi’nde yayıncılık alanında büyük ilgi gördü. Aynı zamanda mavi vatanda ve uluslararası denizcilik faaliyetleri kapsamında da mobil sistemler aracılığıyla kesintisiz haberleşme için kullanılmaktadır. Türkiye'nin, yeni Ku-Bandı kullanan öncü ülkelerden birisi olmasını sağlayan Türksat 5A ile özellikle yurtdışı pazarında etkin çözümler sunmaya başlandı. Suudi Arabistan merkezli Arabsat Uydu Operatörü başta olmak üzere birçok firma Türksat 5A’dan hizmet alırken Türksat’a önemli ihracat geliri de sağlanıyor.

-Türksat 6A haziranda fırlatılacak
Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın üretimi ise Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Projesi 15 Aralık 2014'te imzalanan Türksat 6A'nın, alt sistemleri, uydu yer istasyonu ve yazılımları milli imkanlarla geliştiriliyor. Türksat 6A uydusu Ku-Bantta hizmet verecek ve daha önceki Türksat uydularıyla kapsanamayan Güney ve Doğu Asya gibi yeni coğrafyalarda da hizmet sunacak. Bu sayede uydunun kapsama alanına giren yeni ülkelerdeki yayın hizmeti sağlayıcılarından gelir elde edilmesi hedefleniyor. Uydunun yer tesliminin martta, uzaya fırlatma işleminin de haziranda yapılması planlanıyor.