/
Batman Üniversitesi
Bilişim

Batman Üniversitesi ev sahipliğinde "Blokzincir Teknolojileri ve Siber Güvenlik” ana temalarıyla bu sene 2.'si düzenlenen IFEST 2023 Bilişim Festivali 12-14 Ekim tarihlerinde Türksat AŞ'nin sponsorluğunda gerçekleşti.

30'dan fazla konuşmacı ve kamudan ve özel sektörden 34 firmanın katılımıyla düzenlenen festivalin açılış programına Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Erkul ile bölge üniversitelerinden gelen akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen etkinlik başta üniversiteler ve belediyeler olmak üzere kamu kurumları ve özel sektör bilişim firmalarından uzmanları bir araya getirdi. Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Erkul, Teknoloji Gündemi-1 başlıklı oturumda e-Devlet Kapısı'nın güvenliği ve Türksat tarafından yürütülen siber güvenlik faaliyetleriyle ilgili konuşma yaptı. TürksatBilişim'in Türkiye'nin dijital dönüşümü için var gücüyle çalıştığını ifade eden Erkul, Türksat çatısı altında 120 farklı kurumla 400'den fazla bilişim projesi yapıldığını vurguladı. Siber güvenlik alanındaki insan kaynakları açığına değinen Erkul, açılan meslek yüksek okullarının ara eleman yetiştirmede önemli olduğunun altını çizerek salonda bulunan öğrencileri de siber güvenlik alanında çalışmalar yapmaya davet etti.

Türksat'ın uydu, kablo ve bilişim alanlarında yürüttüğü faaliyetlerle ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı Türksat standı da öğrencilerden yoğun ilgi gördü.