/
Ankara
Genel


Türksat Uydu Hizmetleri Pazarlama ve Planlama Direktörlüğü Ürün Yönetim Uzmanı Aydın Zaim, BTK Bilişim Uzman Yardımcıları için açılan Aday Memur Eğitim Programı’na konuşmacı olarak katıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Bilişim Uzman Yardımcıları ile BTK’da göreve yeni başlayan diğer personellere yönelik Temel Eğitim, Hazırlayıcı Eğitim ve Stajı içeren Aday Memur Eğitim Programı düzenledi.

BTK’da düzenlenen Hazırlayıcı Eğitim Programı’nda sunum yapan Türksat Uydu Hizmetleri Pazarlama ve Planlama Direktörlüğü Ürün Yönetim Uzmanı Aydın Zaim, Türksat’ın yatırımlarını her geçen gün arttırdığına işaret etti. Türksat’ın kurulduğu günden bugüne uydu hizmetlerinde Türksat 3A, 4A, 4B, 5A, 5B ve 6A haberleşme uydularına yatırım yaptığını anlatan Zaim, kablo hizmetlerinde altyapı genişletme ve yükseltme çalışmaları, bilişim alanında ise donanım ve sistem yatırımları yaptığının da altını çizdi.  Türksat’ın Türkiye’nin tek uydu operatörü olduğunu anımsatan Zaim, uydu hizmetleri kapsamında yaptığı çalışmalara da dikkat çekti. Alçak irtifa uydularının (LEO) orta irtifa uydularının (MEO) ve yüksek irtifa uydularının (HEO) özelliklerini anlatan Zaim, Yer Sabit (geosynchronous) uydularının bu yörüngede olduğunu ve Türksat haberleşme uydularının da söz konusu yörüngede bulunduğunu kaydetti.

Türksat tarafından milli ve yerli olarak üretilen  SOTM (Satcom On The Move) antenleri HidrOn, Terron ve çanta dahil 14.5 kg ağırlığında, sırtta taşınabilir manpack anteni olan MicrOn’u da aday memurlara anlatan Zaim, Türksat uydularının gücünü de alan PeycOn ailesi antenlerinin zorlu koşullarda bile birkaç dakika içerisinde uyduya bağlanabildiğine dikkat çekti. Zaim,  sunumunda Türksat'ın uydu IOT çözümleri ve mobil hava çözümleri alanındaki kabiliyetlerine ilişkin bilgiler de verirken, Kızılay, AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Türkiye'de çeşitli kurumlara verilen uydu haberleşme çözümleriyle ilgili desteklere ilişkin de bilgiler verdi. Zaim, Türkiye’nin yerli olarak geliştirilen ve bu alandaki yeteneklerini daha da ileri götürmeyi amaçlayan ilk haberleşme uydusu projesi Türksat 6A'nın yanı sıra uydu teknolojilerine ilişkin de açıklamalarda bulundu.