/
Bilişim Vadisi, Gebze
Bilişim

Gebze Bilişim Vadisi'nde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Kamu Bilgi ve İletişim Teknolojileri Konferansı Türksat’ın iletişim desteği ile gerçekleştirildi.  

Kamu kurumlarında dijital dönüşüm, Milli Teknoloji Hamlesi, 5G, IoT teknolojisi ve stratejileri, blockchain, büyük veri, siber güvenlik, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, akıllı şehirler-akıllı çevre, artırılmış gerçeklik-yapay zeka, metaverse, dijital çağda yönetişim ve dijital etik gibi konuların değerlendirildiği konferansta Kamuda Hızlandırılmış Dijital Dönüşüm Paneli’ne konuşmacı olarak katılan Türksat A.Ş. BT Çözüm Mimarı Mustafa Aktaş yapay zekanın kamuda da yoğunlukla kullanılmaya başlandığını ifade etti.

“Akıllı Şehirlerde Keşfetmekten Değer Yaratmaya” başlıklı sunumda konuşan Aktaş, dünyadaki teknolojik gelişmelere bağlı olarak kamu hizmetini tüketen vatandaşların da bu noktada kamu hizmetlerinin sunumundaki taleplerin değiştiğini belirtirken, yapay zekanın kamuda kullanılmasıyla birlikte hizmetlerin kesintisiz sunulduğunu, sürekliliğin sağlandığını, maliyetlerin düşürüldüğünü, hesap verilebilirliğin ve şeffaflığın arttığını vurguladı.

Türksat’ın sağlık sektöründe kullanılmak üzere sunduğu "Neyim Var" ve "Akıllı Ambulans" projelerinde yapay zeka teknolojilerinin kullanıldığını vurgulayan Aktaş, Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında yürütülen projelerde de yapay zeka teknolojilerinin kullanımının arttırılmasının hedeflendiğini aktardı.