4. e-BEYAS Sempozyumu düzenlendi

Buradasınız

“Endüstri 4.0 Sürecinde Bilgi Yönetimi ve Bilgi Güvenliği: e-Belge-e-Arşiv-e-Devlet-Bulut Bilişim-Büyük Veri-Yapay Zekâ” ana temasıyla düzenlenen 4. e-Beyas Sempozyumu, Türksat A.Ş. ana sponsorluğunda gerçekleştirildi.

10-11 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Bilgi Yönetim Sistemleri Belgelendirme ve Bilgi Güvenliği Merkezi (BİL-BEM), Belge Yönetimi ve Arşiv Sistemi (BEYAS) Koordinatörlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile Bilgi Yönetimi Dergisi tarafından düzenlenen sempozyum, Ankara Üniversitesi 50. Yıl Yerleşkesi Teknokent Konferans Salonu’nda yapıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, “Dünya’daki gelişmeler çerçevesinde bilim politikalarını, eğitim uygulamalarını, bilgi teknolojilerini sürekli gözden geçirmek ve Dünya ile entegre hâlde tutmak gerekiyor” dedi.

Rektör Prof. Dr. İbiş, Dünya’nın büyük bir değişim içinde olduğuna işaret ederek elektronik belgelerin artık, yaşamın bir parçası hâline geldiğini belirtti.

Teknolojik gelişmelere uyum sağlamak için her kuruma önemli görevler düştüğünü söyleyen İbiş, kurumların Dünya’daki gelişim ve dönüşüme ayak uydurabilmek için yenilikçi yönetim yapılanmaları oluşturmaları gerektiğini aktardı.

“Birçok eylem dijital ortama taşınıyor”

Türksat Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen, sempozyumda yaptığı konuşmada dijital ortamda bilgi, belge yönetiminin ve güvenliğinin önemini vurguladı.

Devletin iş ve işlemlerinin bilişim teknolojisiyle oluşturulan platform üzerinden sağlanmasının “dijital devlet” kavramını ortaya çıkardığını söyleyen Yeşilçimen, “Artık, hizmet alanlar ile hizmet verenler birbiriyle dijital ortamda etkileşime girmeye çalışıyor. Bu çerçevede vatandaşlar, devletin sunduğu hizmetleri dijital ortamda almak istiyor. Böylece yeni bir şirketin kurulması, öğrencilerin okul kayıtları, iş başvuruları gibi birçok eylem dijital ortamda oluşmaya başlıyor” diye konuştu.

Yeşilçimen, bu gelişmeler sonucunda talep ve üretim arasındaki tüm ilişkilerin dijital ortamda yürütülmek isteneceğine dikkati çekerek dijital ortamdaki bilgi yönetiminin ve güvenliğinin her geçen gün daha da önem taşıyacağını söyledi.

Dijital ortamda yönetilen belgelerin güvenliğinin sağlanamamasının birçok tehlikeye neden olabileceğinin altını çizen Yeşilçimen, “Bu kadar büyük dijitalleşme gayreti içinde olan Dünya’nın önümüzdeki günlerde nitelikli insanlara ihtiyacı var. Bu konudaki nitelikli insanlar Dünya’da ve Türkiye'de aranan kişiler olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından, “”Hayatımızdan Çıkanlar ve Çıkma Yolculuğunda Olanlar: Ankara Üniversitesi Müzelerinden...” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Etkinlik Yeri: 
Ankara
Etkinlik Tarihi: 
Perşembe, Ekim 10, 2019 to Cuma, Ekim 11, 2019