Yöneticilerimiz

Buradasınız

Cenk ŞEN

Türksat A.Ş. Genel Müdürü

1970 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta eğitimini İzmir'in Torbalı ilçesinde, Lise eğitimini İzmir'de tamamladı. 1992 yılında Kara Harp Okulu Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden derece ile mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde muhabere subayı olarak; Kablolu, Telsiz ve Uydu Haberleşme Sistemleri ile Kriptolama, Bilgi Güvenliği,  Elektronik Harp konularında çeşitli seviyelerde görev yaptı.

1995-1996 yılları arasında, Bosna-Hersek’de görev alan NATO Barış Gücünde, Türk Birliğinin Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri Subayı olarak görev yaptı. Güvenli iletişim, Ağ güvenliği ve tehdide karşı koyma altyapılarını yönetti.

1998-1999 döneminde Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ)  Bilgisayar Mühendisliği Lisans tamamlama eğitimi almıştır. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Veri Madenciliği (Data Mining) ve Büyük Veri (Big Data) konularında çalışmalar yaptı.

2002 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO’da çeşitli kademelerde,  Komuta Kontrol yazılımlarının geliştirilmesi, güvenli ağ alt yapılarının oluşturulması ve yaygınlaştırılması projelerinde; yazılım uzmanı, takım lideri, proje yöneticisi olarak görevler aldı. Ulusal ve NATO ülkeleri ile beraber gerçekleştirilen çok sayıda Muhabere ve Bilgi Sistem ile Siber Güvenlik tatbikatlarında aktif rol aldı. 2004-2005 yıllarında ABD’de, Ağ Tabanlı Yapılar, Siber Güvenlik, Bilişim Sistemleri, Bilgi Sistem Güvenliği konularında çeşitli eğitimlere katıldı.  

2005 yılından itibaren Uluslararası bir kuruluş olan ve birçok ülkenin yazılımlarının birlikte çalışabilirliğini sağlamak amaçlı teknik çözümler üreten “Çok Taraflı Karşılıklı Çalışabilirlik Programında”  7 yıl boyunca görev yaptı.

TSK’lerinde 22 yıl başarıya görev yaptıktan sonra 2014 yılında Kıdemli Albay rütbesiyle emekli olmuştur.  Bu süreçte mesleki başarıları nedeniyle 4 yıl erken terfi almıştır.

2014 yılında, Sosyal Güvenlik Kurumun (SGK) Türkiye üzerine dağılmış bilgi sistem alt yapısını işletmek ve geliştirmekten, kurumun Bilgi Sistem ve Siber Güvenlik koordinasyonu sağlamaktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Bu süreçte, SGK’ya hizmet veren yazılımlar ile bilgi sistem alt yapısının geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik çeşitli projeleri yürütmüş, bulut bilişim gibi yeni teknolojilerin SGK’nın bilgi sistem mimarisine transfer edilmesi çalışmalarında yer almıştır.

7 Nisan 2016 tarihinde TURKSAT A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından Genel Müdür olarak atandı.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Cenk ŞEN İngilizce bilmektedir.

Abdülkadir Şener

Abdulkadir ŞENER

Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

1979 yılında Samsunda doğdu. İlk ve orta öğrenimini Elazığ’ın Maden ve Tokat’ın Niksar ilçelerinde tamamladı. Lise öğrenimini Konya’nın Bozkır ilçesinde tamamladı.

Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu. Askerlik görevini Sivas’ta tamamladıktan sonra 2002 - 2004 yılları arasında Konya Sanayi Odası’nda çalıştı.

2004 yılı sonunda Türksat A.Ş.‘de çalışmaya başladı. 2006 - 2008 yılları arasında Kablo TV Yatırım ve Proje Müdürü olarak çalıştı. 2008 yılında Kablo Sistemleri Altyapı ve İşletme Direktörü olarak görev aldı.

Türk Telekom’un özelleştirilmesi sürecinde, kablo hizmetlerinin Türksat A.Ş.‘ye devri ve yeniden yapılanma süreçlerinde çalıştı. Kablo şebekesinin yenilenmesi ve genişletilmesiyle birlikte, iş süreçlerinde malzeme ve hizmet standartlarının oluşturulması projelerine katıldı.

Türkiye genelinde 22 ayrı şehirdeki kablo altyapısının bakım, yenilenme, iş süreçlerinin belirlenmesi ve arıza süreçlerinin takibi sistemlerinin kuruluşunda görev aldı.

Ulusal adres veri tabanı, coğrafi bilgi sistemleri ve mobil uygulamaların entegrasyonu ile abonelik, arıza, proje ve malzeme takip süreçlerinin takibini, raporlanmasını ve uygulanmasını amaçlayan entegre yazılımın geliştirilmesiyle birlikte Türksat kalite güvence sisteminin kurulmasında çalıştı.

Şener, 22 Nisan 2014 tarihinde kablo hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

İyi derecede İngilizce bilen Şener, evli ve iki çocuk babasıdır.

Metin ÇAVUŞOĞLU

Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

1981 yılında Karaman’da doğdu. İlköğrenimini Karaman’da, orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lise eğitimine Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Özel Hekimoğlu Lisesi’nde devam etti.  

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu. 2015 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İlahiyat Bölümü ön lisans derecesi aldı. Selçuk Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı’nda 2008 yılında başladığı yüksek lisans eğitimi halen devam etmektedir. 

2002 – 2003 yılları arasında Kombassan Kağıt A.Ş.’de üretim planlama elemanı olarak görev aldı.  2004 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’de İç Anadolu Bölge Mali Tahlil ve İstihbarat Uzmanı olarak göreve başladı. 2009 yılına kadar uzman ve yönetmen unvanlarında çalışmaya devam etti. 

2009-2012 yılları arasında bankanın Genel Müdürlüğü bünyesinde Kurumsal ve Ticari Krediler Müdür Yardımcılığı görevini icra etti. Görev süresince Genel Müdürlük yetkisi çerçevesinde olan kredi başvuruları için hazırlanan Mali Analiz ve İstihbarat raporlarının değerlendirilmesi, müşteri ziyaretleri yapılması, piyasa ve diğer bankalardan istihbarat alınması ve sonucunda kredi limitinin onaylanması veya reddedilmesi süreçlerini takip etti. Kredi Garanti Fonu ile banka arasındaki mutabakat görüşmelerinde 3 ay bankayı temsil etti. Bunun yanı sıra bankanın kurum için eğitmenlerinden birisi olarak, yeni işe başlayan personellere veya eski çalışanlara mali analiz, inşaat taahhüt firmaları analizi ve kredi teknikleri eğitimleri verdi. 

Son olarak 2012 -2013 yılları arasında bankanın İç Anadolu Bölge Krediler Yöneticisi görevini yürüttü. 

2014 -2017 yılları arasında Türksat A.Ş. Finans Direktörü olarak görev yaptı. Bu görevler esnasında Finans Direktörlüğü görev tanımı kapsamında yer alan, nakit yönetimi, bankalarla ilişkiler, iştirakler, alacak takibi, Hazine Müsteşarlığı ile ilişkiler, mali analiz ve raporlamalar, uydu sigorta işlemleri ana başlıkları altındaki iş ve süreçlerin yönetimini üstlendi. Kablo sektörü abone süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, Türksat 5A,Türksat 5B projesi komisyon çalışmaları, şirketin mali tablolarının bağımsız denetim çalışmaları gibi özel çalışmaların yanı sıra şirketin ERP’ye geçişine yönelik çalışmalarda aktif olarak yer aldı. Türksat 5A, Türksat 5B uydu projelerinin yatırım finansmanına yönelik yurtiçi ve yurtdışı süreçlerin takibini yürüttü. 

Çavuşoğlu, 22.12.2016 tarihinde Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

İyi derecede İngilizce bilen Çavuşoğlu, ayrıca orta derecede Arapça bilmektedir. Çavuşoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Hasan Hüseyin ERTOK

Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

1977 yılında Ankara’da doğdu.

1996’da Özel Muradiye Fen Lisesi’ni, 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde New Jersey Institute of Technology Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Hâlen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği alanında doktorasına devam etmektedir.

Çalışma hayatına 2004’te ABD’nin New Jersey eyaletinde bir perakende satış şirketinin veri tabanı uzmanı olarak başladı. 2006’ya kadar ABD’de telekomünikasyon alanında yazılım mühendisi ve yönetici olarak çalıştı.

2006 yılında uzman olarak TÜRKSAT A.Ş. bünyesine katıldı ve 2006-2007 yıllarında Fransa’da Türksat-3A Uydu Projesi Teknoloji Transfer Programında veri işleme ve uydu üzeri yazılım sorumlusu olarak yer aldı. 2007 – 2014 yılları arasında Araştırma Geliştirme ve Uydu Tasarım Direktörlüğünde haberleşme uydusu tasarımı ve diğer uydu teknolojileri alanında birçok projede görev aldı.

2014-2017 yılları arasında ise Araştırma Geliştirme ve Uydu Tasarım Direktörü olarak çalıştı. Araştırma Geliştirme ve Uydu Tasarım Direktörü olarak Hava Platformu (Balon), Bölgesel Konumlama ve Konumlama Destek Sistemi, Türksat 6A Milli Haberleşme Uydusu, Uzay Cisimleri Takip ve Uyarı Sistemi Geliştirilmesi, Düzlemsel Uydu Anteni Geliştirilmesi Projelerini yürütürken 9 Şubat 2017 tarihinde Türksat A.Ş. Uydu İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Evli ve bir çocuk sahibi olan Hasan Hüseyin Ertok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Halil Yeşilçimen

Dr. Halil Yeşilçimen

Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

1962 yılında Bursa’da doğdu. İlköğrenimini Bursa Atatürk İlkokulunda, ortaokul ve lise eğitimini Bursa Erkek Lisesinde tamamladı. 1984 yılında Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitiren Dr. Yeşilçimen, yüksek lisansını aynı üniversitede, doktorasını İngiltere Sussex Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde tamamladı.

1996 yılında Türkiye’ye döndü ve Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atandı. Üniversitede sayısal tasarım, mikroişlemci temelli sistem tasarımı, bilgisayar programlama, endüstriyel otomasyon derslerini verdi. Üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde “Bursa Ulaşımında Kullanılan Elektronik Bilet Sistemi Sorunlarının Giderilmesi” (Burulaş A.Ş.), “Elektronik Sayaçlar Kullanılarak Su Tüketiminin Kontrol Altına Alınması ve Su Tasarrufu Sağlanması” (BUSKİ) projelerinde Danışmanlık görevlerinde bulundu.

Nisan 2011 - Ekim 2014 döneminde ÖSYM Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığı görevinde bulunan Dr. Yeşilçimen, ÖSYM bilgi işlem altyapısının yenilenmesi çalışmasının yanı sıra,  e-sınav yazılımı, aday işlemleri, değerlendirme işlemleri, sınav işlemleri, yerleştirme işlemleri, soru havuzu gibi birçok yazılım projesinin gerçekleştirilmesi ve uygulamaya alınması çalışmalarını gerçekleştirdi. Dr. Yeşilçimen 15 Ekim 2014 günü Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Mustafa Çavuşoğlu

Mustafa ÇAVUŞOĞLU

Türksat A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanı

Denetçilik mesleğine 1997 yılında Tarım Bakanlığı’ nda başlamıştır. 2005 yılında TÜBİTAK’a atanan ilk Kamu İç Denetçisi olan Çavuşoğlu, 2005 ile 2014 yılları arasında aynı kurumda İç Denetim Başkanı olarak görev yapmıştır.  2014 yılında Türksat A.Ş.’ye Teftiş Kurulu Başkanı olarak atanmıştır. Erişim Sağlayıcılar Birliğinde Denetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Çavuşoğlu, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü mezunudur. Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde iç ve dış denetim üzerine Yüksek Lisans yapmıştır.

Mehmet ÇERİKÇİ

Mehmet ÇERİKÇİ

Türksat A.Ş. Hukuk Müşaviri

Profesyonel hayatına, Serbest Avukat olarak 1997 yılında kendi ofisinde başlamış, 7 yıl Serbest avukatlık yaptıktan sonra 2005 yılında TÜRKSAT Hukuk Müşavirliğinde Uzman Avukat olarak görev almıştır. Bilahare yine TÜRKSAT’ta Dava Takip Müdürlüğü görevini ifa etmiştir. 2010-2014 yıllarında TBMM’de Danışman olarak görev yapmıştır.

2014 yılında TÜRKSAT Hukuk Müşaviri olarak atanmıştır. Halen Erişim Sağlayıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve RAYSİMAŞ Raylı Sistemler Mühendislik Müşavirlik A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmektedir. Noterlik ve Arabuluculuk belgesine haiz olan Mehmet ÇERİKCİ, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Prof. Dr.Kemal YÜKSEK

Yönetim Kurulu Başkanı

Cenk ŞEN

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Doç. Dr. İbrahim KALIN

Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Ali Taha KOÇ

Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Şuayip BİRİNCİ

Yönetim Kurulu Üyesi

İbrahim EREN

Yönetim Kurulu Üyesi

İbrahim KOLCU

Yönetim Kurulu Üyesi